fbpx

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznych

Z jakimi wydatkami należy się liczyć, decydując się na wyposażenie domu mieszkalnego w panele fotowoltaiczne oraz czerpanie energii ze słońca? Średni koszt takiej inwestycji waha się od 18 000 złotych do 40 000 złotych. Na ostateczną cenę wpływa wielkość budynku (ilość m2) oraz jego zapotrzebowanie energetyczne, a także rodzaj zakupionego systemu i jego moc.

W przeważającej ilości gospodarstw domowych moc instalacji fotowoltaicznej wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 4-osobowej rodziny to 3 kWp, wymagająca 10 – 12 paneli. Koszt jednego panelu o takiej mocy wynosi kilkaset złotych.

Warto pamiętać, że dzięki dotacjom rządowym zwrot inwestycji może nastąpić w stosunkowo krótkim okresie, zwykle w ciągu 5 – 8 lat.

Od czego zależy czas zwrotu inwestycji fotowoltaicznej? Przede wszystkim od ceny prądu – im jest ona wyższa, tym szybciej zwróci się inwestycja. Z kolei na koszty inwestycji ma wpływ rozwój technologiczny w obszarze fotowoltaiki – coraz bardziej obniżają się koszty produktów i instalacji, a więc i krócej należy czekać na jej zwrot.

FOTOWOLTAIKA

najlepsza inwestycja w przyszłość

Dla niektórych Klientów inwestycja w panele słoneczne okazuje się zbyt kosztowna. Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz pozwolić sobie na taki wydatek, pamiętaj, że:

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora, za pomocą którego możesz oszacować koszty przyszłej inwestycji. Zapraszamy do kontaktu – z chęcią odpowiemy na Twoje pytania oraz doradzimy w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.

img1

Masz dodatkowe pytania